تیلاپیاوفیلماهی

سوپر ورم / Superworm / Zophobas morio

نام علمی:  Zophobas morio

اسامی عمومی: Superworm ( سوپر وُرم . سوپر کرم ) 

King Worm  , Morio Worm , Zophobas

خانواده: Tenebrionidae

میل ورم

زیستگاه اصلی : آمریکای جنوبی

طول بدن: به حدود 5 تا 6 سانتیمتر می رسد.

مشخصات ظاهری: نباید آنها را با کرم های خوراکی یا میلورم ها اشتباه بگیرید، هر چند این لاروها شباهت زیادی به هم دارند. البته برخلاف میلورم ها، انتهای بدن سوپر ورم ها خیلی تیره است و تقریباً به سیاهی می زند. آنها 6 پای کوچک و دو پای ابتدایی عقبی دارند.

وضعیت زندگی: تنها یکی از 19000 گونه سوسک های تاریکی است. این سوسک ها شب و روز در فعالیت هستند. زمانی که هوا گرم شود، به دنبال مکان های خنک می گردند و بطور کلی، محل های تاریک و مرطوب را ترجیح می دهند. زمانش که فرا برسد، دوره شفیرگی لاروها آغاز می شود و پس از آن، سوسک هایی بزرگ با رنگ روشن از شفیره خارج می گردند. آنها به مرور رنگی تیره تا سیاه پیدا می کنند. اگر لاروها با تعداد بسیار زیادی لارو دیگر و غذای فراوان، در ظرفی نگهداری شوند، وارد مرحله شفیرگی نخواهند شد، چرا که بطور مداوم با بقیه لاروها در تماس بدنی هستند. افرادی که به پرورش این کرم ها می پردازند، معمولاً از همین روش برای جلوگیری از ورود کرم ها به مرحله شفیرگی استفاده می کنند. برای اینکه سوپرورم ها به سوسک های تاریکی تبدیل شوند، باید آنها را به مدت 7 تا 10 روز در تنهایی نگهداشت.
وقتی در مرحله لاروی هستند، توسط مارمولک ها، لاک پشت ها، قورباغه ها، سمندرها، پرندگان، ماهی ها و سایر جانورانی که حشرات در فهرست غذاییشان جای دارند، خورده می شوند. جالب است بدانید که آنها با فک های قویشان، تمایل زیادی به گاز گرفتن دارند و این امر می تواند خطری برای حیوانات خانگی باشد. اما می توان با خرد کردن سرشان، مانع این امر شد. ارزش غذایی آنها مشابه میلورم هاست، بنابراین در صورت استفاده از این کرم ها بعنوان وعده غذایی اصلی جانور، باید مکمل کلسیم را در نظر گرفت. خیلی از افراد، سوپرورم ها را بخاطر داشتن اسکلت نرم تر، به میلورم ها ترجیح می دهند، چرا که این امر، آنها را برای برخی خزندگان، قابل هضم تر می کند.  آنها در مرحله لاروی، بویی ندارند اما سوسک ها برای دفاع از خود، ماده شیمیایی تندی دارند که به هنگام تحریک، آزاد می کنند.

تولید مثل: سوسک نر، اسپرم کافی را به بدن سوسک ماده منتقل می کند تا تخم هایی را که ماده از آن زمان به بعد خواهد داشت، بارور کند. اسپرم نر – در بدن ماده – در اندام مخصوصی باقی می ماند و درست قبل از اینکه ماده، اقدام به تخم گذاری کند، آزاد می گردد. سفر از تخم تا سوسک بالغ، فرآیندی قابل توجه است که به آن “دگردیسی کامل” می گویند و هر مرحله، تفاوت قابل توجهی با مرحله قبلی دارد.
تخم گذاری: سوسک ماده، تخم هایش را در خاک، در لاشه در حال فساد حیوانات، در پوست درختان پوسیده یا روی گیاهان در حال تجزیه می گذارد. تخم ها، سفید رنگ، ریز و حدود یک دهم اینچ هستند. سوسک ماده تخم ها را به حال خود رها می کند تا رشد کنند و لاروها متولد شوند. پس از چند روز، لاروهای کوچک سر از تخم درمی آورند.
دوره لاروی: سوپر ورم ها بخش زیادی از زندگی شان را در دوره لاروی سپری می کنند. بخش های مختلف دهانی و سه جفت پا به آنها کمک می کند تا به شکار مداوم بپردازند. آنها زمان زیادی را صرف تغذیه از پوشش گیاهی پوسیده، برگ ها و پوست درختان می کنند. زمانی که بعنوان غذای حیوانات خانگی پرورش داده می شوند، آنها را در بستری از میوه و سبزیجات مثل سیب، پرتقال، هویج، کدو، کاهو نگهداری می کنند. همینطور که بزرگ می شوند، پوست اندازی هم می کنند و این اتفاق بارها و بارها تا رسیدن به مرحله شفیرگی تکرار می شود. اگر در کنار سایر سوپرورم ها بمانند، شش ماه تا یکسال زندگی خواهند کرد و تنها در صورت جدا شدن از بقیه، مرحله شفیرگی آغاز می شود.
مرحله شفیرگی: زمانی که آماده شفیرگی شدند، به سمت داخل – سر به دم – می پیچند و پیله ای از ابریشم درست می کنند که رفته رفته همانند یک لاک محافظ، سخت می شود. در وحش این مرحله در خاک انجام می شود. به نظر می رسد آنها در این مرحله در حال استراحت هستند چرا که نه حرکت می کنند و نه چیزی می خورند. روند دگرگونی از لارو به شفیره حدود 10 تا 14 روز به طول می انجامد و از شفیره تا سوسک های بالغ هم دو هفته دیگر زمان میبرد.
سوسک تاریکی بالغ: در مرحله شفیرگی، شاخک ها، پاها، بال ها و اندام تناسلی سوسک توسعه می یابند و جانور به شکل یک سوسک تاریکی تمام عیار از پیله خارج می شود. رژیم غذایی اش تا حد زیادی شبیه به دوران لاروی اش باقی خواهد ماند.

طول عمر: در هنگام بلوغ، یک سوسک تاریکی می تواند بین 3 تا 15 سال عمر کند.

برگرفته از:

کد:https://en.wikipedia.org/wiki/Zophobas_morio
http://timberlinefresh.com/learn/insects/superworms/
https://sciencing.com/superworm-life-cycle-5347598.html
photo: biosupplies.net.au

___________________________________________________________

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مدیریت
شروع گفتگو