تکثیر فایتر

تکثیر فایتر

تکثیر فایتر

آنچه در این مقاله میخوانید

 1. ویژگی های فایتر نر خوب ؟
 2. مخزن های جدا از
 3. تکثیر فایتر : نکته
 4. بهتر است
 5. تکثیر فایتر : تحریک کردن ماهی ها
 6. تکثیر فایتر : ترغیب ماهی نر
 7. تکثیر فایتر : خارج کردن ماهی نر
 8. قبول هر دو طرف
 9. پایان تخم ریزی
 10. سیفون
  گام اول: برای تکثیر موفق فایتر دقت در انتخاب یک جفت خوب است.
  ویژگی های فایتر نر خوب ؟
  ۱. جثه بزرگی داشته باشد.
  ۲. رنگ و باله های خوبی داشته باشد.
  ویژگی های ماده خوب؟
  ۱. باید شکم متورم و پر از تخمی داشته باشد.
  ۲. باید آماده تخم ریزی باشد در این زمان یه زایده سفید رنگی مثل تخم از مخرج ماهی ماده قابل مشاهده است.

مخزن های جدا

تکثیر فایتر : ماهی های را باید در مخزن های جدا از هم قرار داد و با غذاهای مقوی مثل نوزاد آرتمیا و به همراه دل گوساله چرخ کرده (که در آینده در بخش تغذیه توضیح خواهم داد) تغذیه کنیم.
نکته قابل توجه بالا نگه داشتن کیفیت آب میباشد، برای این منظور از ریختن غذای زیاد خودداری می کنیم و آب مولدها را با آب آماده ( ازنظر کلر و دما ) تعویض کنیم.
ظرف تخم گذاری:برای تخم ریزی به آکواریوم نیازی نیست حتی می توانند در سطل ، لگن ویا ظروف یک بار مصرف تخم ریزی کنند.
تکثیر فایتر : نکته
باید این نکته را در نظر داشت که هر چه سطح بیشتری برای تخم ریزی در نظر گرفته شود. شانس تکثیر بالاتر می رود.دقت کنید که ارتفاع ظرف به قدری باشد. که بعد از پر کردن حداکثر ۱۵ سانتی متر آن با آب حداقل ۵سانتی متر دیگر از ارتفاع ظرف باقی مانده باشد که ماهی ها نتوانند از آنها به خارج بپرند. حداقل گنجایش ظرف ۴ یا ۵ لیتر باشد.توجه کنید که برای تکثیر این ماهی نیازی به آب با شرایط خاص نیست. آب شیر در صورتی که کلر آن متساعد شده باشد. دمای مناسبی داشته باشد قابل قبول است. بعد از انتخاب ظرف مناسب و قراردادن در محل مناسب یک نایلون به ابعاد ۱۰*۱۵ سانتی متر روی آب قرار دهید. تا فایتر بتواند لانه حبابی خود را زیر آن بسازد.( دقت کنید نایلون کل سطح آب را نگیرد و دقت کنید زیر نایلون هوا جمع نشده باشد).
بهتر است


بهتر است برای مخفی شدن ماهی ماده در زمان جفت گیری. چند تکه سنگ ویا یک تکه گیاه مصنوعی کوچک در گوشه ظرف تخم ریزی قرار دهید تا ماهی ماده در صورت لزوم بتواند در آن مخفی شود. البته دوستان حرفه ای و آنهایی که مطمئن به انجام تخم ریزی هستند. می توانند از قرار دادن آن خودداری کنند. در مرحله بعد ماهی نر را در ظرف تخم ریزی قرار می دهیم. در این مرحله ماهی نر شروع به ساخت لانه حبابی زیر نایلون میکند.
ماهی نر با بلعیدن هوا و آغشته کردن هوا با بزاق دهان خود آن را به صورت حباب هوا زیر نایلون و در سطح آب میگذارد.
این عمل نشانه آمادگی ماهی نر برای عمل تولید مثلی است.
برای ترغیب ماهی نر میتوانیم یک بطری نوشابه را که سر و ته آن را بریده ایم داخل آکواریم قراردهیم وماهی ماده را داخل آن بیندازیم.
تکثیر فایتر : تحریک کردن ماهی ها
با این کار چون ماهی ها همدیگر را می بینند تحریک شده. عمل لانه سازی و تخم گذاری بهتر انجام میگیرد.(از قرار دادن ماهی ماده بدون بطری نوشابه به داخل آکواریوم بپرهیزید. چون ماهی نر با خشونتی که از خود نشان میدهد. احتمال کشتن و یا آسیب رساندن به ماهی ماده را دارد).
دو تا سه روز ماهی ها به همین صورت باقی بمانند. از دادن غذا به آنها خودداری کنیم. باید در نظر داشت دمای مناسب برای تکثیر در کتابهای مختلف ۲۸ الی ۳۰ درجه ذکر شده است. به نظر من ۲۶ الی ۲۷ درجه برای تولید مثل این ماهی بهتر است.
تاکید میکنم که ظرف تخم گذاری در جای قرار بگیرد که کمترین رفت و آمد. کمترین نوسان دمایی و نوری را داشته باشد.
در این چند روز ماهی نر شروع به ساختن لانه حبابی زیر نایلونی که روی سطح آب گذاشته ایم میکند. وقتی که حبابهای زیر نایلون زیاد شدند. به وضعیت قابل قبولی رسیدند نوبت به معرفی ماهی ماده میرسد. بطری نوشابه را بردارید تا ماهی ماده به ماهی نر معرفی شود.این عمل نشانه آمادگی ماهی نر برای عمل تولید مثلی است.
تکثیر فایتر : ترغیب ماهی نر
برای ترغیب ماهی نر میتوانیم یک بطری نوشابه را که سر و ته آن را بریده ایم داخل آکواریم قراردهیم وماهی ماده را داخل آن بیندازیم.
با این کار چون ماهی ها همدیگر را می بینند تحریک شده و عمل لانه سازی و تخم گذاری بهتر انجام میگیرد(از قرار دادن ماهی ماده بدون بطری نوشابه به داخل آکواریوم بپرهیزید چون ماهی نر با خشونتی که از خود نشان میدهد احتمال کشتن و یا آسیب رساندن به ماهی ماده را دارد).
دو تا سه روز ماهی ها به همین صورت باقی بمانند و از دادن غذا به آنها خودداری کنیم. باید در نظر داشت دمای مناسب برای تکثیر در کتابهای مختلف ۲۸ الی ۳۰ درجه ذکر شده است ،به نظر من ۲۶ الی ۲۷ درجه برای تولید مثل این ماهی بهتر است .

تکثیر فایتر : خارج کردن ماهی نر
حال نوبت به خارج کردن ماهی نر میرسد. چون اگر در ظرف باقی بماند شروع به خوردن لاروها میکندبعد از خارج کردن ماهی نر باید لاروها را تغذیه کنیم. بهترین غذا برای لاروها نوزاد آرتمیا میباشد که باید از قبل آن را آماده کرده باشیم.
باید روزی ۳ تا ۵ بارآنها را با نوزاد آرتمیا به مقداری که به تمامی بچه ماهیان غذا برسد تغذیه کنیم. و هر روز کف ظرف بچه ماهیان را با یک تکه شلنگ آکواریوم به آرامی جوری که نوزادان داخل شلنگ کشیده نشوند سیفون کنیم. که اضافات غذا و بچه ماهی های مرده را از ظرف بچه ماهی ها خارج کنیم و با آب آماده جایگزین می نمایم. دقت کنیم باقی ماندن نوزادان مرده، مدفوع و غذای خورده نشده میتواند به شدت کیفیت آب را پایین بیاورد. باعث تلف شدن همه بچه ماهی های شما شود.
تکثیر فایتر : تغذیه بچه ماهی ها
بعد از چند ساعت دو باره آن را به ماهی نر معرفی کنیم در این حالت شاید ماهی نروماهی ماده همدیگر را قبول کنند. این کار را دو تا سه بار ادامه دهید در صورت قبول نکردن یکدیگر برای تخم ریزی ماده را از ظرف تخم ریزی خارج کرده و ماده دیگری را جایگزین کنید.
قبول هر دو طرف
در صورت قبول هر دو طرف برای تخم ریزی ماهی نر، ماهی ماده را به زیر نایلون هدایت میکند. با رقصهای زیبایی از آن پذیرایی کرده و با هم به تکمیل لانه حبابی میپردازد.
هنگام شروع تخم ریزی ماهی نر ماهی ماده را بغل کرده. به دور آن می پیچد. در این حالت ماهی ها کاملا بی حرکت میشوند و ماهی نر با فشار دادن شکم ماهی ماده چند تخم از شکم ماده خارج شده. سریعا توسط نر در همان حالت بارور میشود. سپس ماهی نر جفت خود را رها کرده و تخم ها را با دهان خود در لانه قرار میدهد. این عمل چندین بار اتفاق میافتد. تا ماهی ماده تمامی تخم ها که تمامی تخم ها که بین ۲۰۰ الی۳۰۰ عدد است را بریزید. این عمل ممکن است تا یک ساعت نیز طول بکشد. در این مرحله از وارد کردن استرس و ترساندن مولدین خودداری کنید.

پایان تخم ریزی
بعد از پایان تخم ریزی ماهی نر برای حفاظت از تخم ها اقدام به دور کردن جفت خود از لانه میکند. که این عمل با خشونت همراه است. در این موقع ماهی ماده را به آرامی به طوری که آسیبی به لانه حبابی و تخم ها نرسانیم از محل تخم ریزی خارج میکنیم. در غیر اینصورت ماهی نر ماهی ماده را خواهد کشت.
ماهی نر به خوبی از تخم ها مراقبت میکند و تخم های که از لانه به کف محل تخم ریزی میریزد را دوباره به لانه و درون حبابها بازمیگرداند. تخمها پس از تقریبا دو روز از تخم خارج میشود و اگر خوب دقت کنید می بینید که یک سری دم ،زیر حبابها تکان میخورند لارو ها ۴ تا ۵ روز داخل لانه حبابی میمانند. به مراقبت ماهی نر احتیاج دارند پس از این مدت حبابها کم کم از بین میروند و لاروها در سطح آب پخش میشوند .
حال نوبت به خارج کردن ماهی نر میرسدچون اگر در ظرف باقی بماند شروع به خوردن لاروها میکند. بعد از خارج کردن ماهی نر باید لاروها را تغذیه کنیم بهترین غذا برای لاروها نوزاد آرتمیا میباشد. که باید از قبل آن را آماده کرده باشیم.
باید روزی ۳ تا ۵ بارآنها را با نوزاد آرتمیا به مقداری که به تمامی بچه ماهیان غذا برسد تغذیه کنیم.

سیفون
هر روز کف ظرف بچه ماهیان را با یک تکه شلنگ آکواریوم به آرامی جوری که نوزادان داخل شلنگ کشیده نشوند سیفون کنیم که اضافات غذا و بچه ماهی های مرده را از ظرف بچه ماهی ها خارج کنیم.
با آب آماده جایگزین می نمایم ، دقت کنیم باقی ماندن نوزادان مرده. مدفوع و غذای خورده نشده میتواند به شدت کیفیت آب را پایین بیاورد و باعث تلف شدن همه بچه ماهی های شما شود.
بچه ماهیها را حدودا بعد از دو تا سه هفته میتوان علاوه بر نوزاد آرتمیا با غذای خشک نیز تغذیه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *