ماهی اوزون برون

ماهی اوزون برون
ماهی اوزون برون

لغت نامه دهخدا

اوزون برون. [ زُن ْ ب ُ ]( اِ ) قسمی ماهی خاویار درازپوز. ( یادداشت مؤلف ).

ماهی اوزون برون

فرهنگ فارسی

قسمی ماهی خاویار درازپور

گویش مازنی

/oozoon boroon/ ماهی خاویار خزری که بومیان آن را سگ ماهی نیز گویند

دانشنامه عمومی

اوزون بُرون (از ترکی و به معنی دراز دماغ)، تیریج (نام اصلی این ماهی) ماهی (استورژون sturgeon)(نام علمی: Acipenser stellatus)، یکی از گونه های ماهیان خاویاری است که به خاطر تولید خاویار ارزش اقتصادی بالایی دارد. خاویار استحصالی از آن، منبع درآمد ارزی مهمی برای کشورهای تولیدکننده است. تیریج نام گیلکی این ماهی است.
دانشگاه اراک
ویکی پدیای انگلیسی
دریای خزر از بزرگترین منابع ماهیان خاویاری از قبیل فیل ماهی – اوزون برون (درکون – چهارواش و سیترا به گویش گیلکی ستره) می باشد. این ماهی همچنین در دریای سیاه زیست می کند.حدود ۹۰درصد خاویار از دریای خزر تأمین می شود
اوزون برون دارای بدنی کشیده و دراز است. پوزه ماهی نیز باریک و کشیده است.

روی لب پایینی و سر ماهی نیز بریدگی به چشم می خورد. این ماهی دارای سیبیلک های کوتاه است. قسمت پهلو و پشت این نوع ماهی، به رنگ سیاه و قسمت شکم ماهی نیز رنگ روشن است.
طول بدنش حداقل ۱۲۳ سانتیمتر و حداکثر به ۲۴۱ سانتیمتر می رسد. این ماهی دارای ۵ ردیف استخوان است و در پشت ماهی نیز ۹ تا ۱۶ استخوان وجود دارد. یکی دیگر از مشخصات ماهی اوزون برون وجود ۹ تا ۱۴ استخوان در ناحیه شکم است.

روی بدن ماهی نیز ستاره های روشن دیده می شود.wiki: اوزون برون

ریخت‌شناسی

اوزون‌برون دارای بدنی کشیده و دراز است. دارای چشمانی گرد. پوزه ماهی نیز باریک و کشیده‌است. روی لب پایینی و سر ماهی نیز بریدگی به چشم می‌خورد. این ماهی دارای سبیلک‌های کوتاه است. قسمت پهلو و پشت این نوع ماهی، به رنگ سیاه و قسمت شکم ماهی نیز رنگ روشن است.

طول بدنش حداقل ۱۲۳ سانتیمتر و حداکثر به ۲۴۱ سانتیمتر می‌رسد. این ماهی دارای ۵ ردیف استخوان است و در پشت ماهی نیز ۹ تا ۱۶ استخوان وجود دارد. یکی دیگر از مشخصات ماهی اوزون‌برون وجود ۹ تا ۱۴ استخوان در ناحیه شکم است. روی بدن ماهی نیز ستاره‌های روشن دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *